Termy ? w starożytnym Rzymie łaźnie publiczne, kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich o określonych godzinach.Wejście do nich było bezpłatne. Głównymi, funkcjonalnymi częściami term były: Najstarsze termy z II w.
Budowanie ich rozpowszechniło się w I w.
p.n.e.W tym okresie przeobraziły się w ogromne kompleksy.
Do najsłynniejszych należały termy zbudowane przez cesarzy: Tytusa, Domicjana, Karakallę, Dioklecjana, Konstantyna. Budowane były nie tylko w Rzymie ale na terenie całego imperium np. w Patarze z I w., Paryżu i Hierapolis (Pamukkale) z przełomu II i III w., Trewirze z IV w., AleksandriiŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/TermySauna ? pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (w zależności od rodzaju sauny), w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut.
Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie.
Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie.
Sauna najpopularniejsza jest w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji, odgrywa w tych krajach ważną rolę społeczną.Sauny były budowane przez Słowian i ludy fińskie (przodków m.in.
dzisiejszych Finów i Estończyków) od niepamiętnych czasów.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sauna
Bania - rosyjska odmiana sauny. Poza funkcją higieniczną jest ona także miejscem zbiorowych kąpieli będących formą wspólnego spędzania czasu..W dawnej obyczajowości chłopskiej koedukacyjne kąpiele w bani dawały okazję do bliższego poznania się przyszłych małżonków.potrzebny przypis Bania jest też motywem wierzeń ludowych, jako miejsce, w którym mogło dochodzić do kontaktu człowieka z demonami.Często bania ulokowana jest nad rzeką lub jeziorem, co ułatwia kąpiele w zimnej wodzie po wyjściu z niej.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bania_(łaźnia)